ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Anna Majewska: Srebrny Skarga żyje nie tylko nauką

Fot. Archiwum LO im. P. Skargi w Pułtusku

Rozmowa z Anną Majewską, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku. W jaki sposób Skarga wyróżnia się spośród innych szkół w powiecie i liceów w regionie? Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku to szkoła wielopokoleniowa, o bogatej 580-letniej tradycji. Należy do Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce.

Niewątpliwym sukcesem Liceum jest wysoka zdawalność egzaminów maturalnych. W roku szkolnym 2021/2022 mieliśmy 100%. Otrzymaliśmy również srebrną tarczę w rankingu "Perspektyw" i uplasowaliśmy się na 341 miejscu, awansując o 299 miejsc. Wielu uczniów otrzymuje również 100% na egzaminach z poszczególnych przedmiotów i dostaje się na wybrane przez siebie kierunki studiów.

skarga-1

Nasze Liceum żyje nie tylko nauką. Uczniowie zainteresowani dziennikarstwem i językiem polskim mogą realizować swoje pasje w szkolnej gazecie "Carpe diem" oraz dyskusyjnym klubie książki "Dialog".

Czy są to powody, dla których ósmoklasiści powinni wybrać LO im. Piotra Skargi?

Oczywiście są to powody, dla których absolwenci szkół podstawowych powinni wybrać nasze Liceum. Ponadto jesteśmy szkołą, w której uczniowie czują się bezpieczni, o czym świadczą wyniki licznych ankiet oraz rozmowy zarówno z młodzieżą, rodzicami, jak i absolwentami.

Jakie są najważniejsze atuty Liceum Skargi? 

Zdecydowanie wysoka zdawalność egzaminów maturalnych, wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna (większość nauczycieli jest egzaminatorami OKE), współpraca z uczelniami wyższymi i ośrodkami naukowymi (wykłady, laboratoria, wizyty studyjne, warsztaty), nowoczesna infrastruktura sportowa. Cały czas jesteśmy również doposażani w nowoczesne środki dydaktyczne, np. monitory interaktywne, które sprzyjają prowadzeniu lekcji w sposób nowoczesny i bardziej przyjazny dla uczniów. Ponadto szkoła funkcjonuje w systemie jednozmianowym.

W jakich oddziałach będzie uczyć się młodzież, która wybierze Skargę? Czy w planach są nowe profile, czy szkoła stawia na tradycyjne kierunki?

W przyszłym roku szkolnym planujemy kontynuować kierunki, którymi uczniowie są zawsze zainteresowani, ale wprowadzamy również nowe.

srebrny-skarga

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi zdobyło tytuł "Srebrna Szkoła 2023" i może posługiwać się "srebrną tarczą". Czy szkoła zamierza powtórzyć ten sukces? Jakie działania dyrekcji i nauczycieli temu sprzyjają?

Cała społeczność trzyma kciuki za tegorocznych maturzystów i oczywiście bardzo byśmy chcieli, aby sukces się powtórzył, ale o powodzeniu decyduje wiele czynników. Ważna jest kondycja uczniów, ich stopień przygotowania, wybór przedmiotów przez młodzież, np. czy realizowali wybrane przedmioty tylko w podstawie, czy też w rozszerzeniu, czy w ogóle uczyli się ich w szkole (np. język hiszpański), a także stopień zaangażowania. 

Całość w TC nr 9 z 28.02. (dostępne wydanie elektroniczne) 

Komentarze obsługiwane przez CComment