ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Gra o powiat. Cztery drużyny, trzy liderki i lider

Fot. Archiwa samorządowców

O miejsca w Radzie Powiatu Pułtuskiego ubiegają się reprezentanci czterech komitetów. W okręgu obejmującym gminę Pułtusk każdy z komitetów wystawia po 10 osób. Liderami, mającymi pierwsze miejsca na listach w tym okręgu, tzw. jedynkami są: radna i wicestarosta Beata Jóźwiak, radne powiatowe Krystyna Estkowska i Róża Krasucka oraz radny Rady Miejskiej Adam Knochowski.

Powiat podzielony jest na cztery okręgi wyborcze: nr 1: gminy Świercze i Gzy (3 mandaty); nr 2: gminy Pokrzywnica i Winnica (3 mandaty), nr 3: gminy Obryte i Zatory (3 mandaty); nr 4: gmina Pułtusk (8 mandatów). Komitety, które zgłosiły kandydatów na radnych, to: KWW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Obywatelska Koalicja Samorządowa, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i Nowej Lewicy, KWW Powiatowe Stronnictwo Ludowe i KWW Pułtuskie Forum Samorządowe (kolejność komitetów wg strony PKW). O 17 miejsc ubiegają się 84 osoby, najwięcej w okręgu nr 4.

Można było przypuszczać, że liderami list w okręgu nr 4, w którym do zdobycia jest najwięcej mandatów, zostaną radni powiatowi: Jan Zalewski (l. 49), starosta lub Tadeusz Nalewajk (l. 67), były starosta, przewodniczący – PSL, Krzysztof Łachmański (l. 62), wiceprzewodniczący – PiS, Andrzej Gurgielewicz (l. 66), były radny miejski  – OKS. Tymczasem jedynkami zostały równie znane jak ich koledzy radne powiatowe (przedstawimy je alfabetycznie, według nazwisk). Natomiast listę PFS otwiera radny miejski.

Liderką z ramienia PiS jest Krystyna Maria Estkowska, radna Rady Powiatu w Pułtusku wszystkich kadencji I-VI. Przewodniczy Komisji Spraw Społecznych. Nauczycielka, wieloletnia dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Pułtusku. Mężatka, mama trzech dorosłych córek. 

Jedynką z ramienia PSL jest Beata Jóźwiak, drugą kadencję (od 2014 r.) wicestarosta pułtuski i członkini zarządu. Od 2018 r. sprawuje mandat radnej powiatu. Wcześniej dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (2008-2014). Mężatka, mama dwóch dorosłych córek.

Listę OKS otwiera Róża Jadwiga Krasucka, radna powiatu (od 2018 r.), wieloletnia radna Rady Miejskiej, zastępca burmistrza Pułtuska (2014-2018). Pracuje w prywatnym domu opieki dla seniorów na stanowisku kierownika, wcześniej w służbie zdrowia w Pułtusku. Mąż Henryk to emerytowany oficer straży pożarnej.

Listę PFS otwiera Adam Knochowski, radny Rady Miejskiej (od 2018 r.). Były wiceprezes Pułtuskiego Klubu Wodniaków, rzecznik prasowy Klubu. Kierownik działu marketingu w ETI Polam Sp. z o.o.. Żonaty, ojciec dorosłych i studiujących dzieci: Kacpra i Sary oraz posiadacz dwóch suczek, maltańczyków.

Tak jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak liderka czy lider nie tworzy całej drużyny do powiatu. Starosta wybierany jest przez radnych, dlatego tak ważne jest ilu kandydatów z danego komitetu uzyska mandaty. O nie ubiegają się i doświadczone osoby, i debiutanci. 

Cały artykuł w TC nr 12 z 19.03.2024 (dostępne wydanie elektroniczne)

Komentarze obsługiwane przez CComment