Kolęda przybiera różne formy

Ze względu na sytuację epidemiczną wizyta duszpasterska w domach wiernych, zw. kolędą, ma różne formy. W jednych parafiach księża odwiedzają mieszkania i domy osób, które wyrażą taką wolę, w drugich w kościele odbywa się msza dla grup mieszkańców, a po niej wieczór kolędowy w domach, w kolejnych księża pielgrzymują przez wsie, nie wchodząc do domów, a w jeszcze innych – wizyta została przełożona.

W parafiach diecezji płockiej pozostał aktualny dokument dotyczący wizyty duszpasterskiej w 2021 r. W nim ks. bp Piotr Libera polecił formy przeprowadzenia kolędy, tradycji, której ślady można znaleźć już we wczesnośredniowiecznych dokumentach kościelnych.

- Kolęda w tym roku odbywa się w dwóch formach: „kolęda w kościele” i „kolęda w rodzinach”. Pierwsza z tych form rozpoczęła się 6 stycznia, w święto Trzech Króli. Porządek kolędy jest wywieszony w kruchcie świątyni i umieszczony na stronach internetowych naszej parafii – powiedział ks. inf. Wiesław Kosek, proboszcz Parafii św. Mateusza w Pułtusku, dziekan dekanatu pułtuskiego.  

Cały artykuł w TC nr 3 z 18.01.

Fot. Roman Nadaj 

„Kolęda w kościele”, w bazylice to jedna z form kolędy w parafii św. Mateusza w Pułtusku, do udziału w której zachęca ks. inf. Wiesław Kosek

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl