Oni odeszli...
Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...
25 listopada 2020 r. w Płocku zmarł ks. Jerzy Godleś, administrator parafii Pokrzywnica (2002-2005), kapelan Caritas DP i Hospicjum Miejskiego w Płocku (2019). Pochowany na cmentarzu w Porządziu (diecezja łomżyńska) 30 listopada. Miał 68 lat (41 jako kapłan).
10 grudnia 2020 r. zmarł po chorobie prof. zw. dr hab. Adam Waldemar Koseski, historyk i politolog, współzałożyciel Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, wcześniej Wyższej Szkoły Humanistycznej (1994), jej rektor (2004-2019) i wykładowca, wcześniej prorektor, członek Akademickiego Towarzystwa Edukacyjno-Naukowego "Atena". Autor książek i publikacji, tłumacz bułgarskiej literatury pięknej i naukowej, członek wielu instytucji, stowarzyszeń i rad naukowych. Honorowy Obywatel Pułtuska i Fromborka, doktor honoris causa m.in. Uniwersytetu im. Emanuela Kanta w Kaliningradzie. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim OOP, bułgarskim Orderem Cyryla i Metodego I stopnia, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Oficerskim, Odznaką Honorową "Zasłużony dla Mazowsza" i Złotym Medalem Akademii Polskiego Sukcesu. Pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach w Warszawie 21 grudnia. Miał 81 lat.
12 grudnia zmarł Bonifacy Kozłowski, urodzony w powiecie ciechanowskim, choreograf i kierownik artystyczny zespołów: Kurpie Białe w Obrytem, Dzieci Puszczy Białej w Pniewie, Cepelia - Puszcza Biała w Pułtusku oraz Zespołu Pieśni i Tańca Golądkowo, zdobywców nagród. Autor unikatowej publikacji pt. "Folklor muzyczny i taneczny Puszczy Białej". Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat Kurpika 2014 - kurpiowskiego Oskara i Nagrody im. Oskara Kolberga za działalność zespołu Puszcza Biała. Wyróżniony pośmiertnie medalem "Za zasługi dla Miasta Pułtuska" (17 września 2021 r.). Pochowany na cmentarzu św. Krzyża w Pułtusku 19 grudnia. Miał 86 lat.
12 grudnia zmarł Stefan Piotr Nalewajk, wieloletni sołtys Lipnik Starych w gminie Pułtusk. Pochowany na cmentarzu w Przewodowie 15 grudnia. Miał 88 lat. 17 grudnia zmarł nagle Łukasz Olejnik, zawodnik GKS Pokrzywnica (napastnik), w sezonie 2019-2020 jeden z czołowych strzelców ligi okręgowej piłki nożnej, w sezonie 2018-19 król strzelców w Klasie A Ciechanów-Ostrołęka. Zasłabł podczas treningu, mimo reanimacji nie udało się go uratować. Miał 24 lata.
29 grudnia zmarł tragicznie (w wypadku samochodowym) Janusz Naglik, dyrektor zarządzający i członek Zarządu Firmy Mardom Home w Lipnikach. Wcześniej m.in. dyrektor zarządzający tworzącego się wówczas Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów (2015-2016). Pochowany 15 stycznia w Warszawie. Miał 53 lata.
12 stycznia 2021 r. zmarła po długiej i ciężkiej chorobie Wanda Kamińska, była dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pułtusku (2007 emerytura), nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 (wówczas im. St. Starzyńskiego) w Pułtusku, szkolny koordynator programu "Szkoła Promująca Zdrowie" (1992-1995). Sympatyczka Lewicy i uczestniczka Sejmiku Kobiet Lewicy. Pochowana na cmentarzu służewskim w Warszawie 20 stycznia. Miała 70 lat.
21 stycznia zmarł Piotr Dublewski, mieszkaniec Przemiarowa, porucznik - żołnierz Armii Krajowej (najstarszy w powiecie pułtuskim), młynarz, pszczelarz, rzeźbiarz i malarz, którego prace były prezentowane podczas Zbiorowej Wystawy Artystów Pułtuskich "Teraz Pułtusk". Pochowany na cmentarzu św. Krzyża w Pułtusku 25 stycznia. Miał 97 lat.
25 stycznia zmarł po chorobie ks. kan. dr Dariusz Kisiel, historyk, regionalista, autor wielu książek i artykułów poświęconych m.in. małym ojczyznom, wykładowca. Absolwent LO im. P. Skargi, po święceniach (1986) wikariusz w Pomiechowie i Płocku, wykładowca w Seminarium Duchownym i p.o. dyrektora Biblioteki Diecezjalnej, dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych i sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej, administrator parafii pw. św. Zygmunta w Królewie. Doktor teologii (1998), specjalność historia Kościoła. Chorował na covid-19. Pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu św. Krzyża w Pułtusku 30 stycznia. Miał 59 lat, w tym 35 przeżył w kapłaństwie. 26 stycznia zmarł nagle (w trakcie pełnienia obowiązków służbowych) Dariusz Szczepan Rębecki, wieloletni i zasłużony pracownik Zespołu Szkół nr 2 w Pułtusku. Pochowany na cmentarzu św. Krzyża w Pułtusku 28 stycznia. Miał 52 lata.
1 lutego w szpitalu w Pułtusku zmarł po chorobie prof. zw. dr. hab. Jerzy Filip Gąssowski, archeolog, dyrektor Instytutu Antropologii i Archeologii Akademii Humanistycznej w Pułtusku, przewodniczący Rady Muzeum Regionalnego w Pułtusku, pełnomocnik rektora UW ds. studenckich, prodziekan Wydziału Historycznego UW, pracownik Instytutu Archeologii i Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, uczestnik ekspedycji archeologicznych. Odkrywca, wraz z zespołem badaczy z Akademii Humanistycznej, we Fromborku czaszki astronoma Mikołaja Kopernika (2008). Autor artykułów i książek. Pochowany na cmentarzu Północnym w Warszawie 11 lutego. Miał 94 lata.
21 lutego zmarł tragicznie Jan Lityński, działacz opozycji demokratycznej w PRL, działacz "Solidarności", po 1989 roku poseł, minister i doradca Prezydenta RP, publicysta, autor artykułów w prasie polskiej i zagranicznej oraz książek. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą i Krzyżem Wolności i Solidarności. Ratował swojego psa, który wpadł do Narwi w Pułtusku; spędzał weekend wraz z żoną w domku w pobliskich Borsukach. Jego ciało zostało znalezione 27 lutego. Pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Miał 75 lat.
14 marca zmarła Bogumiła Józefa Luśtyk (z d. Mazurek), emerytowana nauczycielka języka polskiego Liceum Ogólnokształcącego im. P. Skargi w Pułtusku, miłośniczka poezji. Pochowana na cmentarzu św. Krzyża w Pułtusku 20 marca. Miała 83 lata.
25 marca zmarła po chorobie w pułtuskim szpitalu Adriana Maria Machnacz (z d. Kieloch), założycielka nagradzanego za potrawy Ośrodka Szkoleniowo-Integracyjnego "Młyn Gąsiorowo" w Gąsiorowie (gm. Świercze) prezes Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Wiejskiej "Gąsiorówka", akordeonistka. Mazowszanka z wyboru, osoba o wielu pasjach. Chorowała na covid-19. Urna z jej prochami została złożona w grobie rodziny Machnaczów na cmentarzu w Mordach (powiat siedlecki). Miała 37 lat.
28 marca zmarł Kazimierz Strzyżewski, inspektor nadzoru inwestycji drogowych, były dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pułtusku (od 1999), wcześniej zastępca dyrektora w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów w Pułtusku. Pochowany na I cmentarzu w Pułtusku 6 kwietnia. Miał 74 lata.
31 marca zmarła Janina Czesława Matusik, nauczycielka bibliotekarka w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. T. Kościuszki w Pułtusku (1967-1986). Wyróżniona m.in. odznaką za 50 lat przynależności do Związku Nauczycielstwa Polskiego. Pochowana na cmentarzu św. Krzyża w Pułtusku 7 kwietnia. Miała 83 lata.
4 kwietnia zmarł tragicznie (w wypadku samochodowym) Krystian Gondek, mieszkaniec gminy Świercze, absolwent Zespołu Szkół nr 3 im. St. Staszica w Ciechanowie. Pochowany na cmentarzu w Strzegocinie 10 kwietnia. Miał 19 lat.
6 kwietnia zmarł Stanisław Łukasik, pochodzący z lubelskiego, mieszkaniec wsi Ołdaki (gm. Gzy) szewc i rolnik, żołnierz Armii Krajowej, więzień obozu w Borowiczach (aresztowany przez NKWD w 1944), autor książki "Wspomnienia z obozu NKWD w Borowiczach" (2008). Z żoną Genowefą (z d. Salwin) przeżył ponad 65 lat (w 2016 r. obchodzili żelazne gody). Pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Gzach 10 kwietnia. Miał 99 lat.
13 kwietnia zmarł Kazimierz Jerzy Mitkowski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie (od 2016 r.), wcześniej prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Pułtusku. Pochowany na cmentarzu św. Krzyża w Pułtusku 17 kwietnia. Miał 65 lat.
28 maja zmarł prof. zw. dr hab. Henryk Bohdan Samsonowicz, historyk, mediewista (badacz średniowiecza), wykładowca, rektor Uniwersytetu Warszawskiego (1980-82), minister edukacji narodowej (1989-1991), który podjął decyzję o finansowym wsparciu budowy nowego gmachu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Pułtusku. Przez wiele lat związany z Wydziałem Historycznym Akademii Humanistycznej w Pułtusku jako nauczyciel i badacz dziejów Mazowsza. Kawaler Orderu Orła Białego, Honorowy Obywatel Pułtuska. Autor i redaktor licznych publikacji; I tom "Dziejów Pułtuska" napisany m.in. pod jego redakcją został nagrodzony "Liber Masoviae" jako najlepsza książka na Płn. Mazowszu. Pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach w Warszawie. Miał 91 lat.
12 czerwca zmarł Robert Ireneusz Pergół, pułtuszczanin, prowadził działalność gospodarczą. Pochowany na cmentarzu św. Krzyża w Pułtusku 18 czerwca. Miał 57 lat.
Komentarze obsługiwane przez CComment