ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Wróciła kwesta na renowację nagrobków

Fot. PSP nr 4 w Pułtusku

Już po raz siedemnasty w Pułtusku odbywa się kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Wolontariuszy z puszkami w dłoniach spotkaliśmy przy cmentarzu św. Krzyża 1 listopada.

Wzorem warszawskich Powązek, z inicjatywy Pułtuskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego odbywa się zbiórka na renowację zabytkowych nagrobków najstarszej nekropolii.

 "Szanowni Państwo, po roku przerwy spowodowanej morowym powietrzem powracamy do tradycyjnej formy kwesty", napisało Pułtuskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, z którym współorganizatorami są: burmistrz miasta Pułtusk, parafia św. Stanisława Kostki, Muzeum Regionalne i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4. 

Kwestują m.in. samorządowcy, przedsiębiorcy, nauczyciele,  dziennikarze, w tym "TC", reprezentanci organizacji.

Na nekropolii w Pułtusku całkowitej renowacji został poddany m.in. nagrobek rodziny Budnych z 1890 r. z monumentalną rzeźbą płaczki dłuta artysty rzeźbiarza Teofila Godeckiego.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. I. Szewińskiej w Pułtusku uczestniczyli w projekcie "Cegiełka Pamięci", którego efektem jest cykl widokówek z zabytkami Cmentarza Świętokrzyskiego w Pułtusku. Napisali o tym tak: "Widokówki będą kolportowane w formie "cegiełek" w czasie kwesty na cmentarzu 1 listopada 2021 r. Warto pamiętać, że Cmentarz Świętokrzyski w Pułtusku to jedna z najstarszych polskich nekropolii.
"Cegiełka Pamięci 2021" to już szósta edycja realizowanego przez naszą szkołę od początku fotograficznego projektu profilaktycznego w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych". 

Więcej w TC

 

Komentarze obsługiwane przez CComment