Rada Powiatu. Liderzy list, obecni radni i debiutanci. Kto w koalicji?
Mandaty w Radzie Powiatu w Pułtusku zdobyli m.in. liderzy list: Beata Jóźwiak, wicestarosta (PSL), która otrzymała najwięcej głosów, Krystyna Estkowska (PiS), Róża Krasucka (OKS) i Adam Knochowski (PFS) oraz obecni radni jak starosta Jan Zalewski (PSL), przewodniczący Tadeusz Nalewajk (PSL) i wiceprzewodniczący Krzysztof Łachmański (PiS), który uzyskał drugi wynik. Są i debiutanci. Ludowcy choć mają większość mandatów – 8, potrzebują jeszcze jednego głosu.
Prawo i Sprawiedliwość ma 7 mandatów, a po 1 mandacie uzyskały Obywatelska Koalicja Samorządowa i Pułtuskie Forum Samorządowe.
Grę o powiat toczyły cztery komitety: Prawo i Sprawiedliwość, Obywatelska Koalicja Samorządowa, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i Nowej Lewicy, Powiatowe Stronnictwo Ludowe i Pułtuskie Forum Samorządowe (kolejność komitetów wg strony PKW).; każdy z nich ma w nowej radzie swoją reprezentację. O 17 miejsc ubiegały się 84 osoby, najwięcej w okręgu nr 4 – gmina Pułtusk, w którym do zdobycia było 8 mandatów. W pozostałych okręgach wyborczych: nr 1: gminy Świercze i Gzy, nr 2: Pokrzywnica i Winnica, nr 3: Obryte i Zatory były do zdobycia po 3 mandaty.
Kto uzyskał mandat?
Mieszkańcy gminy Pułtusk, czyli okręgu nr 4, największym zaufaniem obdarzyli Beatę Jóźwiak (PSL), drugą kadencję wicestarostę powiatu, od 2018 r. radną. Zagłosowało na nią 1385 osób (13,28 proc.), więcej niż poprzednio (1012 osób), dzięki którym uzyskała najlepszy wynik. Na drugim miejscu, jeśli chodzi o poparcie społeczne, znalazł się Krzysztof Łachmański (PiS), wieloletni radny, przez dwie kadencje wiceprzewodniczący rady, na którego oddało głosy 1007 osób (9,65 proc.); w 2018 r. uzyskał najwięcej głosów ze wszystkich 77 kandydatów na radnych powiatu – 1437. Kolejne głosy poparcia zdobyła Krystyna Maria Estkowska, radna wszystkich kadencji (PiS), na którą głosowały 854 osoby (8,19 proc.). Obecnego starostę i radnego (od 2014 r.) Jana Zalewskiego (PSL) zaufaniem obdarzyło 791 osób (7,58 proc.), radnego Pawła Mariusza Brodzkiego (PiS) – 566 osób (5,43 proc.), zaś byłego starostę i przewodniczącego rady Tadeusza Nalewajka (PSL) – 507 osób (4,86 proc.).
Kto będzie rządził powiatem?
Jak w poprzednich kadencjach, większość w Radzie Powiatu zdobyli ludowcy, startujący z komitetu o nazwie Powiatowe Stronnictwo Ludowe – 8 mandatów (co stanowi 47,06 proc. mandatów), o 1 mniej niż w 2018 r. Łącznie zagłosowały na nich 10.762 osoby (45,68 proc.).
Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 7 mandatów (41,18 proc.), tyle samo, ile poprzednio. Oddało na tę partię głosy 9.348 mieszkańców (39,68 proc.).
Pułtuskie Forum Samorządowe i Obywatelska Koalicja Samorządowa mają po 1 mandacie (po 5,88 proc.). Na pierwszy z komitetów głosowały 2.043 osoby (8,67 proc.), na drugi – 1.404 osoby (5,96 proc.).
Taki rozkład mandatów oznacza, że PSL nie może sprawować rządów samodzielnie jak w ostatniej kadencji. Może zaprosić do współpracy liderkę OKS lub lidera PFS, lub oboje.
Kogo nie zobaczymy w Radzie Powiatu?
Z radnych obecnej, VI kadencji nie ubiegali się o mandaty: Marcin Cichowicz (PiS), Ewa Leszczyńska (PiS) i Włodzimierz Kaczmarczyk (PSL), który kandydował na wójta gminy Zatory i wygrał. W radzie nie znajdą się ludowcy: radny i członek zarządu Wojciech Waldemar Żukowski z Nowego Skaszewa – 351 głosów (8,71 proc.) i Krzysztof Janusz Pieńkos z miejscowości Obręb, były radny i członek zarządu – 302 głosy (7,53 proc.).
Cały artykuł w TC nr 16 z dnia 16.04.
Fot. Archiwa samorządowców
Mandaty do Rady Powiatu uzyskali liderzy list: (od lewej) Beata Jóźwiak, Krystyna Estkowska, Róża Krasucka i Adam Knochowski
Komentarze obsługiwane przez CComment