Starosta: Dalej ambitnie będziemy rozwijać powiat pułtuski
Rozmowa ze starostą pułtuskim Janem Zalewskim.
Miniony rok to kolejny rok epidemii i związanych z nią ograniczeń, ale także rok wojny w Ukrainie, coraz większej inflacji i coraz wyższych cen. Jaki był rok 2022 dla powiatu pułtuskiego?
Przyznaję, że miniony 2022 rok był dla nas wyzwaniem. Jednak mimo wysokiej inflacji i wzrostu cen udało nam się zrealizować wiele ważnych inwestycji, których wartość wyniosła łącznie około 21 mln zł. Na uwagę zasługuje m.in. zakończenie I etapu inwestycji - remont dachu i elewacji na budynku Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku oraz modernizacja sali gimnastycznej w szkole, a także rozpoczęcie modernizacji budynku Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku. Dokonaliśmy ponadto przebudowy sześciu dróg powiatowych.
Powiat pułtuski jest jednym z pierwszych powiatów na Mazowszu i w kraju, na terenie których powstało Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Czy to najważniejsza ubiegłoroczna inwestycja powiatu?
Niepełnosprawność nie powinna wykluczać i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać osoby z niepełnosprawnościami na każdym możliwym polu. Nie ulega wątpliwości, że powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego jest jedną z ważniejszych inwestycji, zrealizowanych przez samorząd powiatu pułtuskiego w 2022 roku.
Porozmawiajmy o budżecie powiatu na rok 2023. Jaki on jest?
Wprawdzie nie uwzględniono w budżecie powiatu wszystkich potrzeb zgłaszanych przez jednostki, ale z planów wydatkowych w kilku kwestiach nie zrezygnowano. Ale, pani redaktor, proszę mi wskazać na mapie naszego kraju samorząd, który w swoim budżecie uwzględniłby wszystkie zgłaszane potrzeby. Zarząd Powiatu, pracując nad projektem budżetu, z jednej strony zawsze wnikliwie rozpatruje wszystkie złożone wnioski, a z drugiej uwzględnia możliwości finansowe, określa priorytety. Jednym z nich są wynagrodzenia pracowników, ale także oczekiwane przez mieszkańców inwestycje.
Jakie są to inwestycje? Co planuje powiat w obecnym roku?
W budżecie znalazły się inwestycje poprawiające przede wszystkim infrastrukturę drogową m.in. budowa i przebudowa dróg: rozpoczęta inwestycja - przebudowa drogi powiatowej nr 2422W na odcinku Strzegocin - Szyszki - Begno, a także na odcinkach Winnica - Błędostowo (nr 1821W), Budy Ciepielińskie - Piskornia (nr 3416W), Gzy - Borza Strumiany (nr 3429 W) oraz inwestycje w infrastrukturę oświatową, rozpoczęte w 2022 roku - prace budowlane w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku oraz modernizacja budynku Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku. Jedną z ważnych inwestycji będzie również modernizacja budynku Starostwa Powiatowego w zakresie odnawialnych źródeł energii.
Budżet na 2023 rok jest zaplanowany tak, abyśmy dalej mogli ambitnie rozwijać powiat pułtuski. Opiewa na kwotę 125.840.016 zł i zdecydowanie satysfakcjonuje nie tylko mnie jako starostę, ale także Zarząd i Radę Powiatu.
Cała rozmowa w TC nr 5 z 31.01. (wydanie papierowe w sprzedaży jeszcze 06.02., dostępne wydanie elektroniczne https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski/2023-01-31)
Komentarze obsługiwane przez CComment