Wyróżnienie dla hafciarstwa Puszczy Białej

Hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Białej zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

„Mam nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego” - pisze Piotr Gliński Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wydanej decyzji.

Hafty, które nazywamy kurpiowskimi z Puszczy Białej, zdobiły stroje noszone na obszarze Puszczy zwanej Białą, leżącej w północno-wschodniej części Mazowsza a dokładniej na wschód i południe od Pułtuska.

W źródłach na temat Haftu Puszczy Białej czytamy, że rozwinął się w początkach dwudziestego wieku. Utrzymany był w dwóch barwach: czerwonej i czarnej, przy czym barwa czarna odgrywała jedynie rolę podkreślającą rysunek. Zasadniczą była barwa czerwona. Do wybuchu drugiej wojny światowej styl tego haftu wciąż rozwinął się a w latach dwudziestych naszego stulecia znacznie ewoluował jeśli chodzi o bogactwo motywów, umiar proporcji i harmonię barwną. W początkach lat trzydziestych następuje powiększanie motywów i usuwanie prawie całkowite barwy czarnej, a powiększenie płaszczyzn zahartowanych grubą nicią czerwoną.

BH 

Całość w TC nr 24 z 14.06.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl