Ciechanów. Mityng z królową sportu

Niedzielne popołudnie na stadionie miejskim w Ciechanowie upłynęło pod znakiem królowej sportu. Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny otworzył jesienną część sezonu, przyciągając tym samym do naszego miasta zawodników w przeróżnym przedziale wiekowym - od nastolatków po mastersów. Na bieżni zaprezentowali się lekkoatleci z lokalnych klubów - MKS-u Pułtusku, MKS Bank BS Płońsk oraz Mazovii Proactiv.

Sukcesy pułtuszczan

Na bieżni, rozbiegach i w kole rywalizowali lekkoatleci od 16 do 23. roku. Spośród zawodników MKS Pułtusk najlepsze wyniki uzyskali juniorzy młodsi, którzy kilka tygodni wcześniej znakomicie wypadli podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży we Włocławku. Złoty medalista z OOM (bieg na 800 m) Mateusz Makowski w Ciechanowie zajął 3. miejsce na nietypowym dla siebie dystansie 1000 m, ale za to z bardzo dobrym czasem i poprawionym rekordem życiowym – 2;32,42.

Kacper Włodarczyk, który we Włocławku był 6. w konkursie skoku wzwyż, podczas niedzielnych zawodów nad Łydynią nie miał sobie równych, wyrównując swój rekord życiowy - 190 cm. Zresztą pułtuszczanie w większości poprawiali swoje rekordy życiowe. W kategorii juniorów, w biegu na 600 m, Martyna Gajkowska z czasem 1;38,53 zajęła drugie miejsce, poprawiając wyraźnie swój dotychczasowy wynik. Podobnie było w przypadku Filipa Szymańskiego, który w biegu na 300 m w kat. juniorów młodszych był 6. z wynikiem 38,97. Czwarty wśród młodzików w biegu na 100 m był Mateusz Borysewicz (12,38). O jedno oczko niżej, z rezultatem 4,47 m, w konkursie skoku w dal uplasowała się młodziczka Julia Gąsiewska.

Życiówki płońszczan i ciechanowian

Aż ośmiokrotnie na najwyższym stopniu podium stawali zawodnicy płońskiego MKS BS Bank. W najstarszej kategorii (U 23) Adam Kacprzak z wynikiem 6.87 zwyciężył w konkursie skoku w dal. Z kolei wśród 18-latek Julia Chodkowska w biegu na 300 m przez płotki poprawiła swój życiówkę, która jest zarazem nowym rekordem płońskiego klubu. Ponadto swoje konkurencje wygrywali: Klaudia Chojnacka (U 20) – 100 m – 12.90; ciechanowianka Julia Kwasiborska (U 18) – 100 m – 12.73; Aleksandra Cieszewska (U 16) – rzut dyskiem – 32.65; Patryk Stępiński (U 18) – pchnięcie kulą – 13.18; Kacper Buczyński (U 16) – 300 m – 37.94; Jakub Kowalski – (U 20) – rzut dyskiem – 30.90.

W biegu finałowym mężczyzn na 100 m reprezentant Polski, pochodzący z Ciechanowa Damian Trzaska z czasem 10.93 zajął drugie miejsce. 21-latek ustąpił jedynie doświadczonemu Radosławowi Sacharczukowi z Podlasia Białystok. W eliminacjach ciechanowianin pobiegł szybciej, wygrywając z rezultatem 10.82.
W biegach na 300 oraz 100 m Mazovię Proactiv Ciechanów reprezentowały 16-latki: Kaja Chmielewska, Amanda Kicińska i Amelia Matycka.

Wiek to tylko liczba

Jak pisaliśmy na wstępie, na obiekcie w Ciechanowie wystartowali również lekkoatleci szczególnie zasłużeni dla królowej sportów. Ciekawostką, ale również zaszczytem dla rangi mityngu był występ Urszuli Kielan, srebrnej medalistki olimpijskiej w konkursie skoku wzwyż w Moskwie z 1980 r. Była zawodniczka Gwardii Warszawa mimo że już jakiś czas temu skończyła już 60 lat, to nie ma wcale zamiaru rozstawać się z bieżnią i rozbiegiem do rzutu oszczepem. Od wielu lat startuje na zawodach i mistrzostwach rangi masters.

W tym roku podczas MP mistrzostw Polski weteranów w Toruniu wygrała konkurs skoku wzwyż z wynikiem 137 cm. - Wedle przeliczeń fachowców odpowiada to rezultatowi 2,01 m, osiągniętemu u szczytu możliwości fizycznych – śmieje się dzisiaj pani Urszula.

W 1980 r. Urszula Kielan miała 20 lat. Dwa miesiące przed igrzyskami olimpijskimi w Moskwie warszawianka poprawiła rekord Polski aż o 8 cm! W Grudziądzu, na żużlowym rozbiegu, poszybowała na wysokość 195 cm, co stawiało ją w gronie faworytek do podium podczas moskiewskich igrzysk. W ówczesnym Związku Radzieckim Polka zaliczyła wysokość 194 cm, przegrywając jedynie z Włoszką Sarą Simeoni, która osiągnęła 197 cm. - Na stadionie czuję się zdrowo, tryskam energię. Nie potrafię sobie wyobrazić, że mogłabym nie uprawiać na co dzień lekkiej atletyki – powiedziała medalistka olimpijska. W Ciechanowie wystartowała w konkursach skoku wzwyż, gdzie zaliczyła wysokość 1,35 m oraz rzutu oszczepem.

Tekst i fot. erM

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl