ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Janeczka

W piątek, 7 kwietnia 2023 r., rano niespodziewanie zmarła nasza koleżanka Janina Jankowska, związana z „Tygodnikiem Ciechanowskim” od pierwszego dnia jego istnienia. Wcześniej pracowała w ciechanowskim oddziale „Trybuny Mazowieckiej”. Miała 79 lat.

Janeczka, bo tak najczęściej zwracaliśmy się do niej, zarówno w kontaktach służbowych, jak i prywatnych była osobą bezpośrednią, otwartą, pełną optymizmu i życzliwości. 
W ciechanowskich redakcjach była „od zawsze”. To ona najczęściej witała młodych ludzi z różnych zakątków kraju, którzy w Ciechanowie podejmowali swoją pierwszą pracę dziennikarską. Ciechanowianka od pokoleń, znała miasto i ludzi tu mieszkających, ułatwiała kontakty, podrzucała tematy, „wtajemniczała” nas w miejscowe klimaty i uwarunkowania.

„Sierpień 1979 r. Przy „Trybunie Mazowieckiej” powstaje nowa gazeta „Tygodnik Ciechanowski”. Wcale mnie to nie cieszy. Jestem z natury konserwatystką. A tu nowi ludzie i to tylu. Jak to będzie, jak nam się będzie pracowało – opisywała swoje rozterki z tamtych czasów w 2005 r., w wydanej na 15 lecie „Tygodnika” książce „Z biegiem lat, z biegiem tygodni” - Nadszedł 15 grudnia 1979 r. - uroczyste otwarcie „Tygodnika”. Wielka feta, którą musieliśmy sami zorganizować. Uroczyste posiedzenie Rady Redakcyjnej „Trybuny Mazowieckiej”, na którą przybyli oficjele z całego województwa warszawskiego, telewizja. Przygotowaliśmy przyjęcie w formie suto zastawionego stołu. Po południu część artystyczna w domu kultury dla mieszkańców Ciechanowa. Udało się. Nie było potknięć. A potem uroczysta kolacja w Opinogórze.”

Janeczka była mistrzynią w organizacji rożnych imprez dużych i małych, zabaw sylwestrowych, imienin, towarzyskich spotkań redakcyjnych. Do legendy przeszło redakcyjne ognisko z pieczonym baranem nad Narwią w Pułtusku. „Wtedy najlepiej poznaje się zespół – uważała. - Ja tylko to zorganizowałam. a nastrój stworzyli koleżanki i koledzy.” 
Przez wiele lat prowadziła dział łączności z czytelnikami. Później doszły jej sprawy kadrowe i częściowo finansowe. Często ktoś z nas wchodził do jej pokoiku na pogawędkę, albo ponarzekać. Bo pocieszać też umiała, jak mało kto. I jak mało kto integrować zespół. 

Z rozrzewnieniem wspominamy też jej wielką miłość do zwierząt. Koty Filipki i psy. Jeden z jej psiaków, sławny Misiek umiał nawet odbierać telefon. Gdy aparat dzwonił Misiek rzucał się i strącał słuchawkę, a następnie głośno przywoływał właścicielkę.

Mimo, że od wielu lat była na emeryturze, to utrzymywaliśmy z nią stały kontakt. Dzwoniła, zapraszała do swojego ogrodu, w którym było pełno kwiatów. Bywaliśmy gremialnie u niej na jej imieninach w piękne czerwcowe wieczory. Cieszyła się z tych spotkań, planowała kolejne...

Będzie nam ich bardzo brakowało, a najbardziej Ciebie, Janeczka.

***
Nabożeństwo żałobne poświęcone Janinie Jankowskiej odbędzie się w środę, 12 kwietnia o godz. 12.00 (wcześniej modlitwa różańcowa) w domu pogrzebowym Calvaria przy ul. Gostkowskiej 69 w Ciechanowie, po którym nastąpi wyprowadzenie ciała na Cmentarz Komunalny.

Redakcja