Jerzy Rzymowski i Ireneusz Rejmus będą rządzić powiatem przez kolejną kadencję
Starosta żuromiński Jerzy Rzymowski oraz wicestarosta żuromiński Ireneusz Rejmus ponownie staną na czele powiatu, w tej samej konfiguracji. Zmiany nastąpiły natomiast w składzie przewodniczących Rady Powiatu Żuromińskiego.
Podczas uroczystej, pierwszej sesji Rady Powiatu Żuromińskiego kadencji 2024-2029, która odbyła się w miniony wtorek (7 maja), wszyscy radni otrzymali zaświadczenia o wyborze, a następnie złożyli ślubowanie. Sesję, do momentu wyboru przewodniczącego, poprowadziła radna Anna Leśniewska, ze względu na fakt, iż jest najstarsza pośród członków gremium.
Radni do komisji skrutacyjnej wybrali Zbigniewa Noska (przewodniczący), Agnieszkę Czaplińską oraz Joannę Olszewską-Firlej.
Radny Piotr Kwiatkowski na przewodniczącego zgłosił Zygmunta Liszewskiego. Była to jedyna kandydatura. Rada, w głosowaniu tajnym, wybrała Zygmunta Liszewskiego na przewodniczącego 10 głosami za (5 osób się wstrzymało).
Następnie gremium pochyliło się nad wyborem wiceprzewodniczących rady i także w tym przypadku nie było kontrkandydatów. Zygmunt Liszewski zgłosił kandydaturę Marka Budzicha, zaś Barbara Michalska Ryszarda Domżalskiego. W głosowaniu tajnym za kandydaturą Marka Budzicha głosowało 10 radnych, 1 był przeciwny, a 4 się wstrzymało. Za kandydaturą Ryszarda Domżalskiego opowiedziało się 11 osób, a 4 się wstrzymały. Tym samym panowie zostali wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu Żuromińskiego.
Kolejnym etapem obrad był wybór starosty. Joanna Olszewska-Firlej zgłosiła kandydaturę Jerzego Rzymowskiego i, podobnie jak wcześniej, była to jedyna propozycja. Jerzy Rzymowski otrzymał 12 głosów poparcia, 3 osoby się wstrzymały.
Nowy (stary) starosta zgłosił kandydaturę Ireneusza Rejmusa na funkcję wicestarosty, co rada, 11 głosami za i 4 wstrzymującymi się, zaaprobowała.
Kiedy w serii głosowań wyłoniono już przewodniczących Zarządu Powiatu Żuromińskiego przyszedł czas na uzupełnienie jego składu. Jerzy Rzymowski zaproponował, aby w skład zarządu weszli: Tomasz Makuszewski, Piotr Kwiatkowski oraz Barbara Michalska. Piotr Kwiatkowski otrzymał 11 głosów za, 4 osoby się wstrzymały. Barbara Michalska otrzymała 11 głosów za, 1 przeciw i 3 wstrzymujące, a Tomasz Makuszewski 10 za, 1 przeciw i 4 wstrzymujące. Tym samym cała trójka weszła do Zarządu Powiatu Żuromińskiego.
Zwieńczeniem sesji była, co ciekawe, interesująca dyskusja. Otóż radnym przedłożono pod głosowanie wniosek dotyczący sposobu dostarczania materiałów na sesję i komisje. Samorząd preferuje dostarczanie materiałów drogą elektroniczną. Jedynym radnym przeciwnym w głosowaniu był Ireneusz Rejmus, który uznał, że to sprawa indywidualna, kto w jakiej formie ma otrzymywać korespondencję, a decyzja o tym powinna odbywać się na zasadzie oświadczenia woli. Natomiast Jerzy Rzymowski taki ruch starostwa uzasadniał kosztami zużycia materiału (papieru), które w przypadku drukowania 15 egzemplarzy wielostronnicowych dokumentów są dla samorządu wysokie.
Kwestię tę rozstrzygnęła deklaracja biura rady, iż potrzeby w tym zakresie będzie można zindywidualizować na dalszym etapie rozmów i szkoleń z członkami gremium.
W ten sposób zakończyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranej Rady Powiatu Żuromińskiego. Jak widać po głosowaniach, obecny zarząd może liczyć na poparcie co najmniej 10 radnych spośród 15, co z kolei oznacza, że realizacja wyborczych obietnic pod względem współpracy radnych nie powinna być dla starostów wyzwaniem.
Komentarze obsługiwane przez CComment