ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Michał Bodenszac, Jarosław Czapliński i Ewa Naguszewska - tak wybrali mieszkańcy

Tegoroczne wybory samorządowe w powiecie żuromińskim przyniosły wiele zmian. Po drugiej turze już wiadomo, że spośród wójtów i burmistrzów reelekcję otrzymał tylko Jacek Grzybicki, wójt Kuczborka. 

Wcześniej zmiana nastąpiła w Lutocinie i Bieżuniu. W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się II tura wyborów samorządowych w trzech gminach powiatu: Żurominie, Lubowidzu oraz Siemiątkowie. 

Mieszkańcy gminy Żuromin postawili na Michała Bodenszaca. Kandydat osiągnął poparcie na poziomie 60,73%. Aneta Goliat, dotychczas burmistrz miasta, zdobyła 39,27% głosów wyborców. Z ponad 5 tys. głosów ponad 3 tys. otrzymał Michał Bodenszac, a ponad 2 tys. Aneta Goliat. Różnica wyniosła ponad tysiąc głosów. 

Michał Bodenszac wygrał ze swoją kontrkandydatką w 9 spośród 15 obwodowych komisji wyborczych, w jednej (Rozwozin) doszło do remisu (po 48 głosów). 

Frekwencja była niższa niż dwa tygodnie temu. Do urn poszło zaledwie 47,08% uprawnionych do głosowania (w I. turze 54,77%). Jest to jednocześnie najniższa frekwencja wśród wszystkich trzech gmin, w których doszło do ponownego głosowania. 

Do zmiany doszło także w gminie Lubowidz. Jarosław Czapliński wygrał z burmistrzem Krzysztofem Ziółkowskim stosunkiem głosów 1.944 do 1.365, co oznacza, że burmistrz Lubowidza nowej kadencji osiągnął poparcie na poziomie 58,75% głosów, a Krzysztof Ziółkowski 41,25%. Jarosław Czapliński wygrał w 4 z 5 obwodowych komisji wyborczych, z zaznaczeniem, iż w komisji nr 1 (Boraczyny, Konopaty, Lubowidz, Rudniwa) różnica głosów wyniosła 9, a Krzysztof Ziółkowski uzyskał tam 50,47% głosów. 

Także w gminie Lubowidz frekwencja była niższa niż dwa tygodnie temu, ale nadal powyżej 60%. W I. turze wyniosła 65,09%, a w II. turze 63,33%. 

W gminie Siemiątkowo wójt Piotr Kostrzewski nie ubiegał się o reelekcję. Wiadomo było zatem, że w tej gminie dojdzie do zmiany władzy. Odpowiedź na pytanie, kto przejmie stery w gminie poznaliśmy w minioną niedzielę. Po raz pierwszy w historii tego samorządu wójtem została kobieta - Ewa Naguszewska, która uzyskała 66,11% poparcia mieszkańców. Jej kontrkandydat Karol Rakowski otrzymał 33,89% głosów. Nowa wójt Siemiątkowa wygrała we wszystkich 5 obwodowych komisjach wyborczych. 

Frekwencja w tej gminie, podobnie jak w Lubowidzu i Żurominie, także była nieco niższa niż poprzednio. W I. turze wyborów do urn poszło aż 69,11% mieszkańców, a w II. 65,67%. 

Nowa kadencja burmistrzów, wójtów i radnych zaczyna się w maju. 

Komentarze obsługiwane przez CComment