ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Skrajne skutki "koronakryzysu"

Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Pismo samorządowe "Wspólnota" opublikowało ranking dotyczący wpływu czynników związanymi m.in. z pandemią koronawirusa na dochody samorządów. Jak wygląda sytuacja wśród gmin i powiatów w naszym regionie?

Pod uwagę brano kwotę całego dochodu, na którego wysokość w ubiegłym roku miała znaczny wpływ sytuacja gospodarcza związana z walką z Sars-CoV-2, ale także znaczące zmiany wpływu z podatku dochodowego. Pośród czynników związanych z pandemią autorzy wymieniają chociażby upadek firm, presję związaną ze zwalnianiem przedsiębiorców z podatku od nieruchomości, a nawet mniejsze wpływy z biletów komunikacji miejskiej itd. W skali kraju dochody własne samorządów spadły o 2 procent, a więc, zdaniem analityków, nieznacznie. Co ciekawe, znacznie bardziej ucierpiały budżety dużych miast niż małych. W analizie wzięto także pod uwagę zwiększone dotacje celowe, wspomniano również o większych wydatkach budżetowych w 2020 roku.

Sięgając pamięcią wstecz można sobie przypomnieć początek ubiegłego roku, kiedy samorządy przygotowywały się do walki z pandemią, przeznaczając znaczne środki chociażby na środki ochrony czy sprzęt medyczny.

Tym razem ranking "Wspólnoty" w poszczególnych kategoriach otwierają samorządy o największym procentowym spadku dochodów własnych (razem z udziałami w PIT i CIT) w roku 2020 w porównaniu do roku 2019 (w cenach stałych). Województwo mazowieckie znalazło się na 8 miejscu spośród 16 województw z 1,59 % dochodów "nad kreską". Dla porównania najlepiej wypadło woj. lubuskie ze wzrostem dochodów w stosunku do roku 2019 o 15,35 %, zaś najgorzej woj. śląskie, które w ubiegłym roku straciło 12,64% dochodów.

Najwięcej stracił powiat przasnyski

Pośród powiatów w naszym regionie największy spadek dochodów odnotował powiat przasnyski - aż -19,54%, co uplasowało go na 3 miejscu rankingu w kategorii powiatów. Podium zdobył pow. sejeński (woj. podlaskie), gdzie dochody spadły o 22,84%.Pod kreską, jeśli chodzi o dochody, znalazły się także powiaty ciechanowski (-1,78%) oraz płoński (-1,32%), co daje im kolejno 185. i 195. miejsce w rankingu. Niewielki wzrost nastąpił w powiatach działdowskim (0,21%) oraz makowskim (1,95%), natomiast trochę lepszy wynik uzyskały powiaty pułtuski (4,3%) i mławski (9,75%). Wszystkie powiaty w regionie deklasyfikuje jednak powiat żuromiński, którego dochód w 2020 roku zwiększył się o 18,06% w stosunku do roku 2019 plasując się na 304 miejscu w rankingu. Listę powiatów zamyka pow. sztumski ze wzrostem dochodu o 169,13% na miejscu 314, a więc zaledwie 10 pozycji wyżej, niż pow. żuromiński, jednak ze znacznie większym wzrostem dochodu niż jakikolwiek powiat w Polsce.

Żuromin przoduje

Oprócz pow. żuromińskiego, także sam Żuromin wypada dobrze w porównaniu do innych miast powiatowych w regionie. Samorząd znalazł się na 241. miejscu rankingu z dodatnim dochodem na poziomie 4,9% w stosunku 2020 roku do 2019 roku. Największy dochód w kraju osiągnęło miasto Puck (woj. pomorskie) zajmując 267. miejsce w rankingu, zaś jego dochód wzrósł o 22,77%.W subregionie ciechanowskim największy spadek dochodów odnotował Przasnysz (-8,63%) zajmując 22. miejsce w rankingu. W najtrudniejszej sytuacji była Oleśnica (woj. dolnośląskie), gdzie dochód spadł o 32,86%, co dało tej miejscowości prowadzenie w rankingu miast powiatowych.

Pozostałe miasta powiatowe w subregionie ciechanowskim odnotowały lekkie spadki lub wzrosty dochodów w 2020 roku: Mława (-1,23%), Cie-chanów (1,07%), Działdowo (1,69%), Maków Mazowiecki (2,65%) oraz Pułtusk (3,54%).Spadki i wzrosty dochodu są pewnego rodzaju wyznacznikiem, jakie regiony najmocniej "odczuły" sytuację gospodarczą związaną z wprowadzanymi obostrzeniami.

W artykule przeanalizowaliśmy także dochody miasteczek i gmin z całego regionu. Zestawienie dostępne jest w aktualnym wydaniu TC na stronie 4.

Komentarze obsługiwane przez CComment