ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Silne w swoich słabościach - Mazowieckie Ladies D.

Sześć kobiet z Mazowsza ma szansę otrzymać tytuł "Mazowieckiej Lady D. 2021". To głównie osoby z niepełnosprawnościami, które swoją działalnością inspirują, a niekiedy wręcz zawstydzają innych.

- Szukaj szans w trudnościach, a nie trudności w szansach - mówiła dwa lata temu jedna z pierwszych laureatek, Iga Jendrych -psycholożka, specjalistka HR. Taką postawę widać u laureatek każdej edycji.

Na przekór stereotypom
Konkurs odbywa się po raz trzeci. Wszystkie dotychczas nagrodzone kobiety są niezwykłymi osobowościami, przełamującymi stereotypy dotyczące niepełnosprawności. Aktywne w sporcie, sztuce, spełniające się w życiu zawodowym, ale też najczęściej zaangażowane społecznie.

Co ważne - otwierają oczy na niepełnosprawność nie tylko w kontekście ich aktywności. Dzięki nim możemy zrozumieć, że niepełnosprawność ma różne oblicza i czasem jest niemalże niewidoczna dla otoczenia - jak w przypadku osób z cukrzycą czy po leczeniu onkologicznym.

- Najbardziej cieszę się z tego, że obraz niepełnosprawności zaczyna się transformować i że (…)[kobiety] nie chowają się w domu, zmieniają świat i przyczyniają do kreowania obrazu nowoczesnego społeczeństwa zdolnego do integracji - podsumowała udział w konkursie i gali ubiegłoroczna laureatka, Asia Czapla, blogerka i autorka książki "ACZkolwiek kocham życie".

Sześć kategorii - trudny wybór
- Za każdym razem, gdy organizujemy konkurs, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co sobą reprezentują wszystkie kandydatki. One wręcz zawstydzają nas swoją wyjątkowością - zauważa Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. A dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, Aleksander Kornatowski, dodaje: - Te niezwykłe kobiety pokazują, że co dla jednych jest niepełnosprawnością, dla innych może być siłą do działania.

Laureatki będą wyłaniane w sześciu kategoriach: "Dobry start", "Kultura i Sztuka", "Sport", "Życie Społeczne", "Życie Zawodowe" - skierowanych do kobiet niepełnosprawnych, oraz "Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami" - do kobiet pełnosprawnych, które działają na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Czas na mężczyzn
Podczas ostatniej gali pojawiły się głosy o rozszerzeniu formuły konkursu. - Mężczyźni również mają się czym pochwalić. Taka wielowymiarowość ułatwi nam budowanie pełniejszego obrazu osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie - zauważył Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób niepełnosprawnych, znany w środowisku jako Barierołamacz.

Dlatego tegoroczna edycja konkursu zyskała bliźniaczą wersję, skierowaną do mężczyzn. Kandydatki i kandydatów można zgłaszać do 28 lutego 2022 r. Więcej o konkursach można przeczytać na stronie www.mcps.com.pl.

mcpslogo

Komentarze obsługiwane przez CComment