ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Dożynki gminy Strzegowo z kościółkiem w tle

Urokliwa Świątynia pw. Podwyższenia Krzyża w Drogiszce była gospodarzem XVIII dożynek gminy Strzegowo przypadających na niedzielę 10 września.

Piękny, słoneczny i ciepły dzień zgromadził wokół sanktuarium oraz w malowniczym parku licznych gości. Kto już dzień wcześniej przejeżdżał przez pobliskie wioski, temu uroczystość nie mogła ujść uwadze. Nie pozwalały na to przydrożne „witacze” dożynkowe – humorystyczne słomiane instalacje wskazujące drogę do słynnego „kościółka”. 

Właściwe uroczystości rozpoczęły się tuż przed niedzielnym południem. Około godziny 11.30 prowadzący: Marta Barcikowska (radna Rady Gminy Strzegowo) oraz Radosław Ratkowski (reprezentant OSP Niedzbórz) powitali przybyłych gości. Następnie w asyście orkiestry dętej OSP Strzegowo (pod dyrekcją kapelmistrza Witolda Nowakowskiego) ruszył korowód dożynkowy z udziałem pocztów sztandarowych. 

Wieńce zaprezentowało 15 lokalnych kół gospodyń wiejskich. Dzieła ich rąk zostały umieszczone przy plenerowym ołtarzu, a głos zabrał Wójt Gminy Strzegowo, Wiesław Zalewski:
- Zakończenie żniw to dla wszystkich rolników i ich rodzin wyjątkowe święto. To radość i odpoczynek po znojnej pracy. W misternie wykonanych wieńcach widać wdzięczność za zbiory i głębokie przywiązanie do tradycji oraz ziemi. Dożynki przypominają, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika trafia na nasze stoły chleb - przypominał wójt.

Po jego słowach rozpoczęła się dziękczynna msza święta celebrowana przez księdza profesora Jarosława Stanisława Kwiatkowskiego, rektora Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku. W jej trakcie starostowie dożynkowi, Katarzyna i Piotr Sierakowscy z Sułkowa Polnego wnieśli chleb upieczony z tegorocznych zbiorów. Rozpoczęło to procesję z darami, które ofiarowali przedstawiciele czterech strzegowskich parafii: Niedzborza, Strzegowa, Unierzyża i Dąbrowy. Dołączyli do nich również przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich. 

Więcej w TC nr 37 z 12 września 2023 r.

Komentarze obsługiwane przez CComment