ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Obchody rocznicy wybuchu II wojny. Widowisko, pokazy, filmy, marsz

Mławskie obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i tutejszej bitwy granicznej rozpoczną się 25 sierpnia i potrwają do 3 września. Organizatorzy – samorząd miejski i jego jednostki organizacyjne – przygotowali bogaty program.

Na początek propozycja zabawy, tzn.  potańcówki w stylu retro w takt muzyki do szlagierów z okresu międzywojennego (piątek, 25 sierpnia, godz. 17, park miejski).

Najwięcej imprez zaplanowano na następny dzień. O godz. 10 na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpocznie się turniej dzieci w piłkę nożną „Bohaterom Mławy”. Zapisy prowadzi MOSiR. Od południa – piknik historyczny  w parku miejskim: konkursy, gry,  zabawy, wystawa o Mławie w 1939 roku, a także fotobudka 3D, w której będzie się można sfotografować z rekwizytami z dawnej Mławy. W południu na estradzie im. Tekli Bądarzewskiej – pokaz filmu Agnieszki Holland „W ciemności”. Trzy godziny później w tym miejscu pojawią się aktorzy Teatru Słuchaj Uchem, którzy wystawią sztukę dla dzieci pt. „Kusy Janek”.

Od godz. 17 zaś  na tej estradzie specjalnie przygotowane na tę rocznicę widowisko filmowo-muzyczne „Mława Pamięta”. -   Biorąc pod uwagę dramat wojenny, jaki toczy się na wschodzie, popandemiczny powrót do koncepcji rekonstrukcji historycznych w centrum oraz na przedpolach Mławy wydawał się nieodpowiedni. Tym bardziej, że Mława stała się tymczasowym domem wielu ukraińskich dzieci, które wciąż borykają się z niedawno przeżytą traumą. Szukając formuły, która upamiętniłaby bohaterów bitwy pod Mławą, nie będąc równocześnie w oderwaniu od wojennej i uchodźczej teraźniejszości naszego miasta, w imieniu burmistrza Sławomira Kowalewskiego zaproponowałam współpracę artystom z Polski i Ukrainy, muzykowi Januszowi Prusinowskiemu i reżyserce Gannie Yarovenko. Zależało nam, aby spektakl opowiadał historię Mławy, ale równocześnie był uniwersalną narracją o dramacie cywilów, którzy znaleźli się sytuacji granicznej, wmieszani w wojnę, której przecież nikt nie chce – tłumaczy autorka koncepcji tego widowiska Magdalena Grzywacz, naczelnik  wydziału komunikacji społecznej i medialnej mławskiego magistratu.

Ten dzień zakończy projekcja filmu „Wielka droga”,  opowieści  o losach  narzeczonych Ireny i Adama, którzy z Lwowa zostali wywiezieni na Syberię, stamtąd trafili do Armii Andersa i z nią przeszli szlak bojowy.

Oficjalne uroczystości odbędą  się 1 września (godz. 17)  w Mauzoleum  Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich. Pół godziny wcześniej na Starym Rynku będzie podstawiony autokar, który zawiezie wszystkich chętnych na to miejsce pamięci narodowej.

Cykl imprez  zakończy marsz po linii   umocnień  z 1939 roku, organizowany przez Stowarzyszenie „Mława – Miasto Zabytkowe”. Gościem specjalnym ma być białoruski historyk i rekonstruktor Ihar Melnikau, uczestnik inscenizacji bitwy pod Mławą w poprzednich latach. Zbiórka 3 września (godz. 11) przy rondzie Flagi.

(kj)

Komentarze obsługiwane przez CComment