ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Jazz ponownie zabrzmi w Mławie

Victor Young

Poznaliśmy szczegóły V edycji Victor Young Jazz Festiwal Mława organizowanego przez samorząd Mławy, Miejski Dom Kultury w Mławie, Państwową Szkołę Muzyczną w Mławie i organizację ForArt. 

Podczas hybrydowej konferencji Kuba Stankiewicz - dyrektor artystyczny festiwalu - podał nazwiska wykonawców, którzy wystąpią 22 i 23 września. Wśród nich znajdzie się między innymi Anna Maria Jopek z zespołem „Babie lato”. Imprezę wzbogacą także spotkania z artystami, seans filmowy oraz wystawy. 

Victor Young Jazz Festiwal Mława to inicjatywa, która nie poddaje się trudnościom czasów. Kontynuowana nawet podczas pandemii rokrocznie jest ważną częścią oferty kulturalnej miasta, co podkreślali współprowadzący konferencję. Sławomir Kowalewski – burmistrz Mławy – zaznaczył, iż jest to wyjątkowy festiwal, który od początku zyskiwał wysoką renomę i każda jego kolejna edycja cieszy się wielkim zainteresowaniem. Magdalena Grzywacz – rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mławy – wspominała, iż choć wielu wyrażało wątpliwości, czy małe miasteczko na północy Mazowsza może być gospodarzem tego typu imprezy, dziś wiemy, że to jedna z cenniejszych mławskich inicjatyw kulturalnych. 

Również Edyta Suszek - dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Mławie – zwracała uwagę na wysoką frekwencję towarzyszącą Victor Young Jazz Festiwal Mława od samego początku. 

Patron tego przedsięwzięcia nie jest oczywiście przypadkowy. Victor Young to światowej sławy muzyk jazzowy określany przez fanów muzyki filmowej mianem „absolutnego klasyka”. Napisał muzykę do ponad 300 hollywoodzkich filmów. Za jeden z nich nawet – pośmiertnie – został uhonorowany Oscarem. Choć urodził się w USA i tam prowadził swą karierę, to jednak dzieciństwo i młodość – a więc okres muzycznej edukacji – spędził w Warszawie. Swoje korzenie wywodził zaś z rodziny mławskich Żydów. I ta wielokulturowość naznaczyła jego język muzyczny na zawsze. – Victor Young łączy w sobie wątki amerykańskie, polskie i żydowskie, to pewien konglomerat, niczym u George’a Gershwina. Wkład w kulturę światową Younga jest olbrzymi – mówił Arnon Palty, izraelski basista i profesor Jerozolimskiej Akademii Muzyki i Tańca. Był on wirtualnym gościem konferencji, a jego gry będziemy mogli posłuchać jesienią.

Więcej w TC nr 34 z 22 sierpnia 2023 r.

Komentarze obsługiwane przez CComment