ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Mikrobiblioteki w Przasnyszu

Weź książkę, włóż książkę
Wymiana książek, promocja czytelnictwa i integracja społeczeństwa - tak w skrócie można opisać główne idee przyświecające projektom bibliotek w plenerze.

Bookcrossing, to nic innego jak idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Ostatnio takie drewniane budki pojawiły się także w Przasnyszu.

Idea krążącej książki narodziła się po raz pierwszy w 2001 roku, w Stanach Zjednoczonych. Jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Do Polski przywędrowała w 2003 roku, a od 2013 bookcrossing prowadzony jest już na 11 dworcach kolejowych, m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Poznaniu, Warszawie czy Wrocławiu, w ramach akcji prowadzonej przez Polskie Koleje Państwowe "Książka w podróży".

- Na początku września do użytku lokalnej społeczności Przasnysza trafiły dwie biblioteki plenerowe: jedna w parku przy Miejskim Domu Kultury, a druga przy tężni na osiedlu Orlika. Miejska Biblioteka Publiczna opiekuje się biblioteczkami dbając o ich zawartość i o to, aby nie zostały zniszczone - biblioteczki stoją w zasięgu kamer monitoringu miejskiego. Takie projekty na mikrobiblioteczki realizowane są już w wielu miejscach w Polsce. Zainspirowaliśmy się więc sprawdzonymi projektami innych bibliotek. Mamy nadzieję, że jest to dobry sposób na promocję czytelnictwa wśród mieszkańców. Jesteśmy instytucją, jesteśmy ludźmi, którzy lubią "wychodzić z regałów", poza mury Biblioteki. Naszym pomysłem zainteresowaliśmy Łukasza Chrostowskiego burmistrza naszego miasta, który wsparł nas w jego realizacji - mówi Małgorzata Sobiesiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu.

Każdy chętny, kto lubi czytać książki może sięgnąć po te z drewnianej budki przy okazji np. rekreacji czy odpoczynku w parku. Można także książkę zabrać do domu, a po jej przeczytaniu ponownie zostawić w biblioteczce. Jak też przynieść swoje własne, przeczytane już książki, którymi chcielibyśmy podzielić się z innymi.

mikrobiblioteka2

Komentarze obsługiwane przez CComment