ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

X Piknik z Husarią - 3 i 4 czerwca

Fot. RN, archiwum TC 2022

W dniach 3-4 czerwca  odbędzie się na zamku w Pułtusku X Piknik z Husarią - "Wiktoria Wiedeńska Polacy ocalili Europę". Pokazy i atrakcje dla dzieci, turniej husarski, pokazy historyczno-edukacyjne, rekonstrukcja bitwy pod Wiedniem - to sobotni program, zaś w niedzielę zaplanowano Dzień Dziecka z Tradycją. Rzecz dzieje się ku pamięci zaangażowania Mazowsza w 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i ku czci króla Jana III Sobieskiego.

Piknik rozpocznie się w sobotę, 3 czerwca Sarmatiadką - pokazami i atrakcjami dla dzieci o godzinie 13. W planach: warsztaty i pokaz walki polską szablą polską, jak dama - nauka tańca staropolskiego, jak husarz - przejażdżka na koniach husarskich, zdjęcie z husarzami i ich uzbrojeniem, jak szermierz - pojedynki na szable (bezpieczne dla dzieci), jak lisowczyk i łucznik - nauka i strzelanie z łuku do tarczy, stoiska z atrakcjami - animacje, quizy, kulinaria, rzemiosło, gry i zabawy.

O godz. 15 - Turniej Husarski "O Pierścień Lwa Lechistanu - Króla Jana III" - X Ogólnopolski Turniej, w którym najlepsi husarze z Polski zaprezentują swoje umiejętności.

Ok. godz. 17.00 - pokazy historyczno-edukacyjne (pokaz musztry i wyszkolenia wojska tureckiego, pokaz jazdy tatarskiej (łucznictwo konne), pokaz Pocztu Dam Husarskich (jazda konna), nagrodzenie najlepszych szermierzy i łuczników.

Gwoździem programu będzie rekonstrukcja bitwy pod Wiedniem - król Sobieski i husaria kontra Turcy! - konna bitwa, harce konne - pojedynki, największa i autentyczna szarża husarii. Rekonstrukcja odbędzie się na plaży miejskiej w Pułtusku.

husaria-2021

Niedziela 4 czerwca to Dzień Dziecka z Tradycją. W godz. 11-15 zaplanowano Sarmatiadkę - atrakcje dla dzieci i młodzieży,  w tym warsztaty i pokaz walki polską szablą polską oraz gawędę o husarii.

Organizatorzy: Fundacja Obowiązek Polski. Współpraca: Dom Polonii w Pułtusku, Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Polska Liga Husarska. Patronat Honorowy: Henryk Kowalczyk - wicepremier, poseł na Sejm RP. Partner Strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego.

Komentarze obsługiwane przez CComment