ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Kity roku 2021

Największe wpadki i blamaże 2021 roku, czyli ...kity. Było ich tyle, że można by obdzielić nimi całe dziesięciolecie, a nie tylko 365 dni. Szybko o nich zapominamy, bo jedne goniły drugie... Przypomnę  więc tylko niektóre.

W styczniu ubiegłego roku Covid-19 w kraju nad Wisłą trzyma się co najmniej tak dobrze, jak obecnie. Pod respiratorami o życie walczą tysiące osób, zaczyna brakować tych urządzeń w szpitalach. Minister zdrowia Szumowski, który pół roku wcześniej udał się w  tej sprawie do...handlarza broni i nie dopełniając swoich obowiązków, narażając Skarb Państwa na straty zamówił l200 respiratorów za kwotę 250 mln zł. Rezultat? Ani sprzętu, ani zwrotu pieniędzy. Minister traci stanowisko, sprawa cuchnie przez cały rok, ale przez rządzących jest uparcie wyciszana.

Za oceanem ustępujący prezydent Donald Trump funduje widowisko na cały świat - jak nie oddać władzy, mimo że przegrało się wybory. Przez ponad dwa miesiące od wyborów kwestionuje wyniki, opowiada o oszustwach ze strony demokratów, zasypuje sądy pozwami. W stan gotowości stawia swoich zwolenników i wykorzystując media społecznościowe, nawołuje ich do napaści na parlament. Jego wyznawcy wdzierają sie na Kapitol, demolują pomieszczenia, biją strażników. Opinia publiczna jest wstrząśnięta. Nowa władza zapowiada surowe ukarnie winnych.

Wczesną wiosną w Ostrołęce rozpoczyna się rozbiórka konstrukcji olbrzymich kominów, które miały być początkiem elektrowni "Ostrołęka C". Pomysł rządu wybudowania elektrowni opalanej węglem wbrew opinii naukowców, ekologów, Unii Europejskiej, a także zdrowemu rozsądkowi był z góry skazany na niepowodzenie, ale władza uparcie brnęła w to przedsięwzięcie. Powołany w tym celu zarząd spółki otrzymywał horrendalne wynagrodzenia, zatrudnienie mieli wszyscy "znajomi królika". Ten kaprys władzy kosztował podatnika ok. 2 mld złotych.

Przed samą Wielkanocą przemówił papież w sprawie afery pedofilskiej w polskim Kościele katolickim. Chodziło o czyny dwóch hierarchów: biskupa Edwarda Janiaka i arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia. Ukrywali oni w swoich diecezjach przypadki pedofilii, czyli nadużyć seksualnych w stosunku do dzieci, tuszowali przestępstwa, m.in. przenosili księży-pedofilów z parafii do parafii. Ne reagowali na skargi pokrzywdzonych. Watykan zastosował wobec nich "okrutną" karę -  obaj dostali zakaz uczestnictwa w publicznych celebracjach religijnych oraz nakaz opuszczenia swoich dotychczasowych diecezji.

W połowie roku zaczyna się spełniać czarny sen polskiego premiera - Komisja Europejska zamroziła wynegocjowany z polskim rządem projekt Krajowego Planu Odbudowy ( 57 mld euro) z powodu zaognienia sporu o nadrzędność prawa unijnego w Polsce, nierespektowanie orzeczeń TSUE w dziedzinie sądownictwa. Zgodnie z zapisami traktatu, przyjętym przez wszystkie państwa członkowskie UE fundusze mogą być wstrzymane dla kraju, w którym nieprzestrzegana jest praworządność, łamane są prawa mniejszości.

Druga połowa roku, to już istny wysyp kitów: powrót pandemii i nieudolność rządu w walce z nią, maile ministra Dworczyka z prywatnej skrzynki pocztowej, które obnażają prawdziwe intencje i poziom moralny elity rządzącej, lex TVN, kupczenie głosami poselskimi przez Kukiza, kary finansowe, które Polska płaci Czechom za Turów, poseł Mejza, inflacja, zapowiedź podwyżek cen gazu i prądu, działki premiera Morawieckiego.

Afera podsłuchowa...System inwigilacji "Pegazus" został potajemnie kupiony przez polskie służby specjalne i od razu dowiedział się o tym cały świat. Bo nie podsłuchiwano terrorystów (do czego ten system jest przeznaczony), ale nasze służby specjalne postanowiły "przetestować" Pegasusa na rodzimych politykach, adwokatach, prokuratorach. Być może w ten sposób wpłynęły na rezultat wyborów w 2019 roku, bo inwigilowany był m.in. poseł opozycji, który był szefem sztabu wyborczego jednej z partii opozycyjnych.

Na kilka dni przed świętami ucieka Paulo Sousa, portugalski trener naszej kadry narodowej. Ucieczka porównywalna co najmniej z rejteradą króla Henryka Walezego. Obaj znaleźli lepsze posady za granicą.

A na podsumowanie- kit discopolowy, który odbił się echem od grani Tatr aż po Bałtyk. Impreza pn. "Sylwester marzeń" (zakażeń) zorganizowany przez TVP. W rolach głównych Zenon Martyniuk, Sławomir, Weekend... Reżyser - Jacek Kurski.

RYSZARD MARUT

Komentarze obsługiwane przez CComment