ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Słodko, tłusto i rozkosznie, czyli… tłusty czwartek

Pyszne pączki z nadzieniem z różą, z toffi, karmelem, powidłami, marmoladą, czekoladą, budyniem... Kruche faworki o niepowtarzalnym smaku... Zbliża się ulubione święto łasuchów. Czy jednak wszyscy tak go wyczekują?

 Oprócz pączków tego dnia ze sklepów znika także inny, tradycyjny wyrób – chruściki, albo, jak kto woli, faworki. Kruche, słodkie i także smażone w głębokim tłuszczu przysmaki pochodzą z terenów Polski i Litwy oraz Niemiec. 

Dzisiejsza wersja tłustego czwartku przypada na ostatni czwartek przed wielkim postem. Od tego momentu rozpoczyna się ostatni tydzień karnawału. Zgodnie z tradycją w Polsce i katolickiej części Niemiec objadanie się tego dnia nie ma żadnych limitów. 

Tego dnia wszystkie piekarnie przeżywają prawdziwe oblężenie. Od rana pączki dostarczane są na zamówienie do większych i mniejszych firm, a w sklepach są prawdziwe sterty kartonów z pączkami i faworkami. Koneserzy szukają prawdziwych doznań. Powstają coraz to nowsze wersje pączków. W ubiegłym roku w pow. makowskim odbył się konkurs na najlepsze pączki. Prawdziwą furorę zrobiły te ozdabiane płatkami kwiatów. Najdroższego pączka w 2023 roku można było nabyć m.in. w Gdańsku za niemal 50 zł. Pączek ten był nadziewany kremem pistacjowym z polewą z różowej czekolady, oprószony płatkami złota. 

Tłusty czwartek to nie tylko dzień obżarstwa, ale dzień, w którym bardzo często wspominamy lata dzieciństwa, zjadanie jeszcze ciepłych pączków, przygotowanych przez babcine ręce. To także jedno z niewielu świąt w tym kraju, których obchody są radosne.

Zapytaliśmy naszych czytelników, czy czekają z entuzjazmem na tłusty czwartek, czy może trzymają linię?

* Alicja Gajewska, radna Powiatu Żuromińskiego, członkini KGW Rzężawy, społeczniczka

* Anna Ignatowicz, sekretarz Stowarzyszenia „Kobiety wspierają Kobiety”, organizującego konkurs dla KGW z powiatu makowskiego „Najlepszy pączek karnawału”

* Beata Gurzyńska, rodowita klaskowianka, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Klaskach „Czerwone Korale”

* Joanna Wtulich, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Stupszczanki w Stupsku 

Komentarze obsługiwane przez CComment