Ogólnopolska konferencja naukowa w Mławie. Stanisław Grzepski bardziej znany
Na ogólnopolskiej konferencji naukowej w Mławie „Stanisław Grzepski (1524 – 1570): życie i dzieło w pięćsetną rocznicę urodzin” ośmioro prelegentów z kilku ośrodków akademickich w kraju pokazało tego wybitnego uczonego polskiego renesansu od strony mało – lub nieznanej.
Obrady były transmitowane on-line. Była więc szansa, że przekaz dotarł do większej liczby osób.
Konferencja obejmowała dwie sesje. Pierwsza część konferencji nosiła tytuł „Mława, Mazowsze, Rzeczpospolita, Europa Grzepskiego” druga – „Stanisław Grzepskki i jego dzieło”.
W trakcie konferencji zaprezentowano najbardziej znaną książkę Grzepskiego, zatytułowaną „Geometria, to jest miernicka nauka”; jej pierwodruk (po polsku) wyszedł w 1566 r. w Krakowie. Tekst obecnej edycji – bogato ilustrowanej, wydanej przez Bibliotekę Publiczną m. st. Warszawy dzięki dotacji z budżetu samorządu województwa mazowieckiego – został uwspółcześniony. Redaktorem tomu jest Janusz Górski, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Przypomnijmy, że kilka miesięcy wcześniej UKSW wydał inną pracę Grzepskiego, wspomnianą „De multiplici” w wersji dwujęzycznej: łacińskiej i polskiej. Obszerny wstęp napisał o. prof. Waldemar Linke.
Zaprezentowano też film o dawnym i dzisiejszym Grzebsku, zrealizowany przez Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądrzewskiej. W sali „Na dachu” Miejskiego Domu Kultury, gdzie toczyły się obrady, można było oglądać także prace plastyczne o Grzepskim, wykonane przez uczniów tutejszego I Liceum Ogólnokształcącego ramach ostatniego festiwalu nauki, który odbył się w tej szkole.
Konferencję zorganizowały samorządy: miasta Mławy i województwa mazowieckiego we współpracy z uczelniami: PANS w Ciechanowie i UKSW w Warszawie. Burmistrz Piotr Jankowski osobiście dziękował i gratulował referentom i słuchaczom. Marszałek Adam Struzik i biskup płocki Szymon Stułkowski nadesłali listy.
Referaty wygłoszone w Mławie wyda UKSW.
Cały artykuł w papierowym wydaniu „TC” z 10 grudnia.
Komentarze obsługiwane przez CComment