ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Pierwsza taka ścieżka

Fot. Urząd Miejski w Pułtusku

Łączy interaktywne elementy ścieżki edukacyjnej i siłowni plenerowej, uczy poprzez zabawę i aktywność fizyczną, a jej częścią jest czujnik jakości powietrza wraz z monitorem LED zamontowanym na elewacji budynku szkoły. Ścieżka edukacyjna, pierwsza taka w Polsce, powstała przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku w ramach projektu "Czyste Mazowieckie 2022".

Ścieżka edukacyjna przy Czwórce składa się z: tablic dydaktycznych zawierających elementy interaktywne, które prezentują wiedzę na temat ochrony środowiska z uwzględnieniem czystego powietrza, oraz ekologicznej, zewnętrznej siłowni plenerowej. Co ciekawe, korzystając z urządzeń takich ja: rower USB, rower ręczny USB, Orbiterek USB i ławka USB, można wytworzyć prąd elektryczny i naładować urządzenia elektroniczne typu smartfon. Potrzebna jest do tego siła mięśni ludzkich.

- Zamontowano też czujnik jakości powietrza z ekranem świetlnym prezentującym wyniki. Szczegółowe i pełne wyniki pomiarów jakości powietrza oraz (co unikalne) prognozę jakości powietrza, można zobaczyć w aplikacji (Airly) na telefony i urządzenia mobilne - powiedział Krzysztof Łachmański, dyrektor PSP nr 4 im. I. Szewińskiej w Pułtusku.

- Edukacja ekologiczna jest jednym z głównych priorytetów Funduszu. Uważamy, że jest ona pierwszym krokiem w budowaniu świadomości i postaw proekologicznych. Tylko w tym roku na działania związane z edukacją ekologiczną zaplanowaliśmy w swoim budżecie ponad 3 mln 200 tys. zł - wskazała Kamila Mokrzycka, wiceprezes WFOŚiGW w Warszawie.

pierwsza-taka-sciezka-2

"Czyste Mazowieckie" to rozbudowany ekologiczny program edukacyjno-informacyjny dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z terenu województwa mazowieckiego, którego celem jest propagowanie wiedzy o emisji gazów i pyłów, a także dbałość o czyste powietrze - wytłumaczyła Kamila Mokrzycka.

Kampania wojewody mazowieckiego wpisuje się w program Ministerstwa Klimatu i Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce "Czyste Powietrze".

Całość w TC nr 47 z 22.11. 

Komentarze obsługiwane przez CComment