Zakończono kolejne prace archeologiczne przy pałacu w Bieżuniu
Na terenie zespołu parkowo-pałacowego w Bieżuniu od kilku lat trwały intensywne prace badawcze, na podstawie których możliwe będzie uratowanie znajdujących się na wyspie zabytków. Jak informuje Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, najprawdopodobniej w ciągu najbliższych trzech miesięcy zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny.
Przypomnijmy, że w listopadzie 2019 roku, po wielu latach starań lokalnych miłośników historii i samorządowców, pałac Zamoyskich wraz z towarzyszącymi mu zabudowaniami oraz parkiem został kupiony przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, a zarząd nad zabytkiem przejęło Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W minionych latach budynki (oficyna i sam pałac) zostały zabezpieczone przed dalszym niszczeniem - zamontowano tymczasowe zadaszenie, zabito wejścia do obiektów i ogrodzono teren. Przeprowadzono wstępne badania archeologiczne oraz geotechniczne, które potwierdziły, iż pałac posiadał dawniej dwa dodatkowe skrzydła, a więc był znacznie bardziej okazały niż obecnie. Już wcześniej na ten fakt wskazywał Jerzy Piotrowski, kierownik Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, który dotarł do planów pałacu.
Badania archeologiczne okazały się niewystarczające, dlatego niedługo po ich zakończeniu rozpoczęto kolejne, już na większym obszarze. W związku z tym przesuwano termin ogłoszenia konkursu architektonicznego. Wydaje się, że Muzeum Wsi Mazowieckiej dysponuje już kompletem badań potrzebnym do jego ogłoszenia.
- Jesteśmy w trakcie przygotowań. W chwili obecnej nie mogę podać konkretnego terminu, jednak najprawdopodobniej konkurs zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych trzech miesięcy - informuje Anna Rzeszotarska, kierowniczka działu administracji i inwestycji MWM w Sierpcu.
"W poddanych rewitalizacji obiektach powstanie Zespół Pałacowo-Muzealny połączony z Centrum Pracy Twórczej, w którym będą organizowane wystawy, konferencje, występy artystyczne i warsztaty. Program muzealny ma nawiązywać do historii konstytucjonalizmu. Ważnym elementem całości stanie się centrum konferencyjno-naukowo-biznesowe z miejscami noclegowymi, salami konferencjami, restauracją i kawiarnią, a otoczenie zostanie przystosowane do organizowania imprez plenerowych" - takie przeznaczenie kompleksu widziałby samorząd Mazowsza (źródło UMWM).
Plan na zagospodarowanie tego terenu nie uległ zmianie. Pytanie, czy odbudowane zostaną także oba skrzydła w kształcie litery "L", które zostały odkryte podczas badań archeologicznych. Wszystko zależy od możliwości finansowych samorządu Mazowsza. Warto tu jednak zaznaczyć, że na ten cel przeznaczono niemal 4 lata temu ok. 36 mln zł, jednak w międzyczasie siła nabywcza złotówki spadła i obecnie koszty te mogą się okazać o wiele wyższe, niż pierwotnie zakładano.
O ogłoszeniu konkursu poinformujemy na naszych łamach.
Komentarze obsługiwane przez CComment