„Zróbmy coś dobrego”. W PANS o otyłości jako pandemii XXI wieku
14 czerwca w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie, w auli przy ul. Wojska Polskiego 51, odbyło się sympozjum pod nazwą „Otyłość – Pandemia XXI wieku”.
Jak podaje serwis Ministerstwa Zdrowia, według danych Centrum Badań Opinii Społecznej z 2019 roku, choruje na nią aż 21% dorosłych Polaków.
Sympozjum prowadziła inicjatorka tego przedsięwzięcia, pedagog, logopeda, dietetyk i studentka pielęgniarstwa w PANS Ewelina Michalik, wespół z dr inż. Aleksandrą Czarnewicz-Kamińską, dietetykiem w PANS. Uczestników powitała dziekan wydziału dr n. med. Ewa Wiśniewska.
Pierwszy wykład wygłosił lek. med. Mariusz Rolewski, chirurg bariatra w SSzW, który opowiedział o leczenie bariatrycznym jako formie pomocy w chorobie otyłościowej. W dalszej części wykładu mgr Martyna Krzemińska, pielęgniarka SSzW, opowiedziała o procesie przygotowawczym pacjenta do operacji, Kolejnym prelegentem była mgr Daria Przewłocka, fizjoterapeuta Centrum Ruchu w Eskulapie, a tematem jej wykładu była aktywizacja ruchowa pacjentów w trakcie leczenia otyłości. O farmakoterapii w leczeniu otyłości mówiła dr n. med. Anna Ścibisz, kardiolog i obesitolog w Szpitalu Medicover w Warszawie. Wspomniana wyżej dr inż. Aleksandra Czarnewicz-Kamińska opowiedziała o dietoterapii przed i po operacji bariatrycznej. Swój wykład online poprowadziła z Suwałk mgr Joanna Gerwel, psycholog-psychodietetyk, a jego tematem były psychologiczne i psychodietetyczne aspekty leczenia choroby otyłościowej. Również online, z Lubina, lek. med. Magdalena Marciniszyn, pediatra i obesitolog mówiła o rozpoznawaniu otyłości u dzieci. Ostatnim prelegentem była mgr Katarzyna Michalska, trener mentalny w Studio Terapii w Ciechanowie. Tematem jej wykładu była praca z emocjami i traumami jako ważny element procesu zdrowienia w chorobie otyłościowej.
Piątkowe spotkanie zakończyło się panelem pacjenckim, podczas którego cztery osoby opowiedziały swoje historie związane z tematem sympozjum. Prowadzącą była mgr Klaudia Dobrońska, dietetyk i psychodietetyk.
Dodajmy, że nasza redakcja była jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.
Szerzej o sympozjum w najbliższym wydaniu TC (nr 25/2024)
fot. autor
Komentarze obsługiwane przez CComment